Блоги » НАЙСТАРІШОМУ АГРАРНОМУ ВИШУ УКРАЇНИ 205 РОКІВ!
7 Октября 2021

Ульянченко Александр Викторович Глава экономического департамента, доктор экономических наук, профессор, член-корреспондент НААН, Ректор ХНАУ им. В.В. Докучаєва

НАЙСТАРІШОМУ АГРАРНОМУ ВИШУ УКРАЇНИ 205 РОКІВ!

Сьогодні, 5 жовтня 2021 р., виповнюється 205 років від дня заснування Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва – найстарішого аграрного ЗВО України та одного із найстаріших в Європі.

Переживаючи не саму просту сторінку своєї історії, наш університет дійшов до цього дня. І не зважаючи на усі ті виклики, які постали перед докучаєвським університетом, ми пишаємося цією славетною датою. А приводів пишатися – безліч. І одних із них – унікальний, не схожий на будь-який інший історичний шлях формування системи аграрної освіти і науки у Східній Європі.

Найстаріший в Україні аграрний ЗВО засновано 5 жовтня 1816 р. за указом імператора Олександра І. Як підрахували польські дослідники, Інститут у Маримонті був четвертим вищим аграрним навчальним закладом у Європі. Його минуле є початковою точкою в становленні вищої аграрної освіти і науки сучасних країн Європи.

ХНАУ у своєму розвитку пройшов кілька етапів. Перший етап – 1816–1861 рр. – Маримонтський, коли Інститут розміщувався в передмісті Варшави і розвивався згідно з польськими освітніми традиціями під жорстким контролем владних структур. Другий етап – 1862–1914 рр. – Ново-Олександрійський, коли Інститут був розташований за 120 км на південь від Варшави в містечку Пулави. Особливо плідним в історії ЗВО був період, коли його протягом 1892–1895 рр. очолював професор кафедри геології та палеонтології Санкт-Петербурзького університету, дійсний статський радник Василь Васильович Докучаєв. Професор В. В. Докучаєв отримав світове визнання як основоположник сучасного наукового ґрунтознавства. Згідно з Постановою Уряду від 12 березня 1946 р. Харківському СГІ присвоєно його ім’я.

Розроблений професором В. В. Докучаєвим план з реорганізації Ново-Олександрійського інституту виявився настільки продуктивним, що згодом за схожою програмою було реформовано Петровську сільськогосподарську академію (з 1894 до 1917 рр. – Московський сільськогосподарський інститут) та Петербурзький лісовий інститут, а також сільськогосподарські відділення Ризького політехнікуму та Київського політехнічного інституту.

5 серпня 1914 р. Інститут, що опинився на початку Першої світової війни в зоні воєнних дій, евакуйовано з Польщі до Харкова. Третій – харківський етап історії ХСГІ–ХНАУ. поділяється на три періоди. Перший – 1914–1921 рр., коли Ново-Олександрійський інститут розміщувався в Харкові на правах евакуйованого і зберігав стару назву. Другий – охоплює 1921–1991 рр.: інститут функціонував як український радянський сільськогосподарський ЗВО. На початку листопада 1941 р. Харківський СГІ було евакуйовано до м. Катта-Курган Самаркандської області (Узбекистан). Харківський СГІ відновив свою діяльність відразу після звільнення міста від гітлерівських окупантів. Третій період розпочався з проголошенням державної незалежності України і характеризується розвитком ХНАУ як потужного національного навчально-наукового центру Слобожанщини.

Аналізуючи історію аграрної освіти у Харкові, зазначимо що саме на базі Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва було створено відповідну мережу освітніх та наукових установ аграрного, лісівничого та технічного спрямування, які працюють і донині. На базі університету створено відомі науково-дослідні установи: ННЦ «Інститут агрохімії та ґрунтознавства імені О. Н. Соколовського», УкрНДІ лісівництва та агролісомеліорації імені Г. М. Висоцького. Також учені університету брали активну участь у створенні філіалу Українського національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», Інститутів НААН України – рослинництва імені В. Я. Юр’єва, овочівництва та баштанництва (м. Харків), шовківництва (Харківська обл., м. Мерефа).

У 1961 р. було прийняте рішення про перебазування ХСГІ ім. В.В. Докучаєва на територію його науково-дослідного господарства. Будівництво нинішнього комплексу агроуніверситету розпочалось у 1969 р., а завершилося перебазування інституту у 1978 р. Сьогодні студентське містечко Харківського національного аграрного університету – найбільш оптимальна база об`єднання здобувачів та співробітників, оскільки має ознаки сучасного європейського кампусу із замкнутою інфраструктурою та найближчим розміщенням навчального процесу, баз виробничої практики та місць проживання здобувачів у передмісті Харкова.

ХНАУ ім. В.В. Докучаєва з 1946 року веде активну міжнародну діяльність та здійснює підготовку іноземних громадян, співпрацюючи з 24 закладами вищої освіти з 17 країн світу. Усього підготовлено понад 2500 магістрів і понад 125 докторів філософії для країн Європи, Азії, Африки, Північної та Південної Америки. Професорсько-викладацький склад ХНАУ ім. В.В. Докучаєва здійснював активну підготовку студентів та проводив наукові дослідження в Алжирі, Гвінеї, Камбоджі та Кубі.

Університет є членом таких престижних світових університетських організацій, як Великої хартії університетів, Європейської асоціації університетів та Вишеградської асоціації університетів. Сотні учених-докучаєвців – лауреати вітчизняних та зарубіжних найпрестижніших премій і відзнак. Сьогодні Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва є базовим центром та координатором Східного міжрегіонального наукового центру НААН України, ректор університету очолює Відокремлений підрозділ Громадської організації «Всеукраїнський конгрес вчених економістів-аграрників» Східного регіону.

Це є свідчення безумовного авторитету Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва, перевіреного роками завдяки зусиллям потужних наукових колективів, відомих в Україні та далеко за її межами своїми здобутками у галузі аграрної, лісівничої, економічної та землевпорядної освіти і науки.

На основі багаторічного наукового досвіду і проведених досліджень у ХНАУ ім. В.В. Докучаєва сформувалися та плідно працюють 12 наукових та науково-методичних шкіл. Загалом за 205 років своєї діяльності ХНАУ ім. В.В. Докучаєва підготував понад 100 тис. фахівців аграрної, економічної і лісівничої галузей для України, СНД та понад 90 країн світу.

Як випускник, викладач та ректор вважав і вважаю, що Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва має серйозні здобутки, потужний колектив та матеріальну базу і на етапі своєї 205-ї річниці тримає бренд докучаєвського флагману аграрної освіти та науки.

Вітаю усіх, хто навчався, працював і продовжує працювати чи здобувати освіту в стінах славетного Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва і бажаю нових звершень на благо України!

Віват, наш рідний університет!

Комментарии
0
В настоящий момент к этой статье нет комментариев. Ваш может стать первым.

Оставить комментарий

Ваше имя *
E-Mail *
Комментарий *
Код с картинки *
картинка

Поля, отмеченные *, обязательны к заполнению.
Мы не публикуем e-mail адреса на сайте.
Комментарии премодерируемые.

Важно:
Содержание комментариев на опубликованные статьи является мнением лиц, их написавших, и может не совпадать с мнением Администрации Сайта.

Условия размещения комментариев на Сайте:
Не подлежат публикации комментарии:
- содержащие оскорбления личного, религиозного, национального, политического, рекламного и т.п. характеров;
- содержащие ссылки на источники информации, не имеющей отношения к обсуждаемой теме;
- нарушающие положения действующего законодательства.

Нажатие кнопки "Отправить" является принятием этих условий.
Администрация Сайта не несет ответственности за содержание комментариев.