Блоги » Потрібні консолідовані дії
8 Июня 2021

Кириченко Виктор Васильевич Голова Департаменту Міжнародного конгресу захисту прав і свобод людини "Світ",академік НААН, доктор с.-г. наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки

Потрібні консолідовані дії

Ухвала Кабінету Міністрів в Україні розпорядження № 431 від 12.05.2021 року, що створення Харківського біотехнологічного університету, як грім серед ясного неба для науково-освітянської спільноти Харківщини.

А ще грім у квадраті – приєднання 2 національних університетів: ХНАУ ім. В.В.Докучаєва, якому восени 2021 року виповнюється 205 років, ХНТУСГ імені П. Василенка, в якому навчається більше 5000 студентів за 27 спеціальностями; Харківської державної зооветеринарної академії і Харківського державного університету харчування та торгівлі.

Ламати – не будувати, покажіть, будь ласка, громадськості діяльність так званого ХБУ. Бажано знати склад професорсько-викладацьких кадрів, кількість студентів та магістрів, місце розташування керівництва. Так до кого і з чим приєднуватись? Хто оцінив задум цієї авантюри 21-го століття? Питань забагато – відповідь одна. Існуючі заклади освіти, з їх розвинутою інфраструктурою, які готували і готують фахівців для аграрного комплексу держави, їх керівництво "ні сном, ні духом" не знали і до кінця не усвідомили задум окремих авантюристів, які ловлять момент і мають надію на швидке втілення. По якому праву, з яких міркувань безглузда пропозиція отримує підтримку у МОН та КМ України? Чому ігнорується право керівників славетних вишів та їх трудових колективів?

Дійсно, зміни у аграрному комплексі на сході України за останні роки відбулися величезні.

За останні 30 років аграрними ВУЗами Харківщини підготовлені високопрофесійні кадри, які сьогодні є не тільки спеціалістами і агрономами, лісівниками, інженерами, зоотехніками, ветеринарами, бухгалтерами, економістами, юристами тощо, а й досвідченими керівниками великих, середніх та малих агроформувань різної форми власності. Немає необхідності їх перелічувати, вони відомі в Україні і світі.

На Харківщині вирощується щорічно від 4 до 5 млн. тонн зернових, більше 1 млн. тонн олійних культур, розвивається овочівництво, садівництво. Хоча є скорочення великої рогатої худоби, але виробництво високоякісного молока і молокопродуктів задовольняє потреби населення не тільки Харківщини, а й інших областей. Своєчасно проводяться посівна та збиральна кампанії, заготівля кормів тощо, завдяки високому рівню механізації процесів у господарствах. Так чому не задовольняють спеціалісти, яких щороку випускають наші ВУЗи? Маю честь готувати магістрів і аспірантів і бачу їх високий рівень підготовки в плані фундаментальних наук і інвестиційної спрямованості. Великі холдинги, іноземні компанії залюбки беруть на роботу спеціалістів, підготовлених у названих ВУЗах. Особисто мною підготовлені 21 кандидат та 8 докторів наук зі спеціальностей "Генетика", Селекція та насінництво", "Рослинництво". Молоді люди, в основному, обрали шлях науковців, але 30% пішли працювати безпосередньо в аграрне виробництво.

В той же час, сучасні підходи світової практики до організації аграрного виробництва свідчать про високу зацікавленість роботодавців у модернізації технічного нагляду за станом агроценозів, удосконалення обліку завдяки ІТ-технологіям, контролювання розповсюдження хвороб та шкідників, оптимізації внесення пестицидів. Широко розвивається напрям біологізації вирощування сільгосппродукції з активним захистом довкілля, виробництво органічно чистої продукції, удосконалення системи симбіотичної взаємодії грунтової мікрофлори та кореневої ризосфери.

У зв'язку зі значними змінами клімату і чудовими намірами Мінагрополітики в цьому плані поширюється зрошення в Україні, нам потрібні фахівці з гідромеліорації тощо, підготовка яких у ВУЗах вкрай обмежена.

Ці заходи потребують підвищення кваліфікації професорсько-викладацького складу, модернізації лабораторного обладнання, приділення уваги дослідним полям і фермам.

Розумію, що у всьому винна демографія населення – відчувається нестача студентів з інших держав. Але хто з високопосадовців висловив думку про престижність праці у аграрному комплексі. Ми маємо потік бажаючих молодих людей спробувати себе у юриспруденції, політології, ІТ-спеціалізації. Похвально! Але виробництво сировини для виготовлення продуктів харчування і забезпечення інших галузей свята, почесна і вічна професія.

Давайте усі разом ставити правильні акценти. Безумовно, необхідно йти шляхом укрупнення, бажано з прив'язкою до визначених науково-методичних Центрів НАН і НААН України. Досвід роботи Центрів вже є.

Роботу по реорганізації системи аграрної освіти необхідно проводити системно, шляхом створення робочої групи з представників МОН України, обласних державних адміністрацій, обласних рад, наукових установ і відповідно ВУЗів та Рад молодих учених і спеціалістів

Непродумана акція злиття ВУЗів на Харківщині з боку МОН України призведе до зриву вступної кампанії у 2021 році, що завдасть нищівного удару по підготовці молодих людей, які вибирають майбутнє. Всякого роду деструктивна стратегія щодо підготовки нових кадрів відгукнеться через 4-5 років, особливо в умовах від'ємної демографічної ситуації в Україні.

Адміністрування, продавлювання рішень КМУ з подачі МОН України, окремих зацікавлених депутатів ВР України, бізнес структур не приведе до бажаного результату. Тільки послідовна, прозора, далекоглядна стратегія дозволить справедливо і у законний спосіб вирішити долю підготовки майбутніх фахівців аграрного комплексу України.

03.06.2021 р.

Комментарии
0
В настоящий момент к этой статье нет комментариев. Ваш может стать первым.

Оставить комментарий

Ваше имя *
E-Mail *
Комментарий *
Код с картинки *
картинка

Поля, отмеченные *, обязательны к заполнению.
Мы не публикуем e-mail адреса на сайте.
Комментарии премодерируемые.

Важно:
Содержание комментариев на опубликованные статьи является мнением лиц, их написавших, и может не совпадать с мнением Администрации Сайта.

Условия размещения комментариев на Сайте:
Не подлежат публикации комментарии:
- содержащие оскорбления личного, религиозного, национального, политического, рекламного и т.п. характеров;
- содержащие ссылки на источники информации, не имеющей отношения к обсуждаемой теме;
- нарушающие положения действующего законодательства.

Нажатие кнопки "Отправить" является принятием этих условий.
Администрация Сайта не несет ответственности за содержание комментариев.